הכעס מכתיב את חייכם? אתם זקוקים לטיפול בכעסים – דפנה שם טוב

כשרגשות שליליים משתלטים על חייכם, מכתיבים את התנהגותכם, פוגעים בכל דבר טוב סביבכם החל מהקשרים החברתיים והזוגיות ועד קידום בעבודה – זה הזמן לעשות בהם סדר וללמוד איך לנהל אותם בצורה מטבית. בין אם הכעס מתפרץ או מודחק עד קצה גבול היכולת, הגיעה העת לעבור טיפול בכעסים ולשנות את הקיים. דפנה שם טוב.

כולנו כועסים מעת לעת. כשהאוטובוס לא עבר בשעה המיועדת והותיר אותנו לחכות בגשם שעה, כשאדם פחות מוכשר קודם במשרד במקומנו, כשמשהו משתבש ברגע הלא נכון וכן הלאה. השאלה היא מה אנו עושים עם הכעס, ועד כמה הוא נוכח בחיינו – האם הוא מפציע ונעלם במידה סבירה, או שמה הוא תמיד שם, עשוי להתפרץ בכל רגע בחמת זעם איומה, או לחילופין מכלה אותנו מבפנים בניסיון להכיל אותו ולא להתפוצץ.

טיפול בכעסים נועד למצבים הללו שבהם קשה לנו לבד לנהל את הזעם והכעס, עד כדי כך שהם פוגעים באיכות חיינו. ואלו לא רק החיים שלנו, אלא גם של מי שסביבנו – מאחר וזעם, מתפרץ או מודחק, איתו אנו חיים, משפיע ופוגע גם בילדים שלנו, בבני הזוג, בחברים או אפילו באנשים זרים שנמצאים לידינו ברגע הלא נכון. אם זה כשאנו מתפרצים בצעקות, באלימות, באיומים ובאגרסיביות או כשאנו כובשים בקושי את הזעם ואזי מתנהגים בהתעלמות או בפסיביות-אגרסיביות גם עם האנשים החשובים לנו ביותר מבלי לשים לב.

מתי כדאי להגיע לטיפול בכעסים?

אתם מרגישים שאינכם מסוגלים להתמודד עם כעסים והם מנהלים אתכם ולא אתם אותם? אתם סובלים מהתפרצויות זעם? אתם מתקשים להמשיך ולהדחיק רגשות שליליים? יש לכם נטייה להוציא אגרסיה על מי שסביבכם? אתם מרגישים שהמשפחה, הזוגיות וכו' נפגעים מהכעס שלכם? אם כן כדאי לפנות לקבלת טיפול בכעסים כדי ללמוד ניהול כעסים ולקחת שליטה על הרגשות השליליים שלכם ועל חייכם.

כדאי לשים לב: טיפול בכעסים אינו רק למי שיוצאים מכליהם באופן תדיר בהתקפות זעם. גם זעם מודחק מצריך עזרה, כיוון שאנו משקיעים בניסיונות החוזרים לכבוש אותו אנרגיה רבה, והכעס עודנו שם, בוער מבפנים. גם מקרה כזה ייצא נשכר מקבלת עזרה מקצועית של טיפול בכעסים.

אבל איך עושים את זה?

לפעמים איננו יכולים לבד לבצע את השינוי הדרוש כדי ללמוד לנהל את הזעם, ולכן כדאי לחפש עזרה מקצועית. ישנם טיפולים שונים לניהול כעסים, כאשר כדאי לבחור בטיפול ממוקד – טיפול פסיכותרפי או פסיכולוגי ארוך טווח יכול לעזור בחקר עצמי של מקורות הזעם, אבל אם אתם רוצים "תכלס" להבין איך להשתנות ואיך לנהל את הזעם, ייתכן שטיפול קוגניטיבי התנהגותי (או בקיצור, CBT) ייתן פתרון הולם יותר: טיפול בכעסים מסוג זה הינו ממוקד מטרה, ועובד איתכם בשני מישורים – זיהוי ושינוי של המחשבות הבעייתיות, והן של דרכי הפעולה הבעייתיות שמפריעות לכם בחייכם. טיפול בכעסים שכזה מצריך עבודה עצמית רבה מצדכם מעבר לפגישות הטיפוליות, אך ההשקעה תביא לשינוי רב וחיובי בחייכם.

דפנה שם טוב לשירותכם!