טיפול בפוסט טראומה

מהו טיפול בפוסט טראומה?

למי הוא מיועד?

מהי חשיבותו ומהן השיטות הנפוצות לטיפול בפוסט טראומה?

על כך ועוד דפנה שם טוב מסבירה:

הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) הינה הפרעה רגשית/נפשית העלולה להתפתח בקרב אנשים אשר נחשפו או חוו אירוע טראומתי כזה או אחר, כאשר הגורם המכריע להתפרצות ההפרעה קשור לתגובתו הרגשית של האדם הנחשף לאותו אירוע טראומתי. על פי מחקרים קליניים שונים אשר נערכו בתחום עולה כי בקרב כ-20% מהנחשפים לטראומה עלולה להתפתח הפרעת דחק פוסט טראומטית

המתאפיינת בין היתר בסבל נפשי מתמשך שמצד אחד מוביל לפגיעה ביכולת התפקוד היומיומי ומד שני מחייה למעשה את האירוע הטראומתי בכל פעם מחדש.

טיפול בפוסט טראומה- למי הוא מיועד ומהי חשיבותו?

טיפול בפוסט טראומה הוא למעשה סוג של מסגרת טיפולית המיועדת לכלל האנשים אשר נאלצו לחוות אירוע טראומתי כזה או אחר במהלך חייהם שבעקבותיו הם מתמודדים עם סבל נפשי המוביל לפגיעה כזו או אחרת ביכולת תפקודם בחיי היומיום. חשיבותו של הטיפול בפוסט טראומה נובעת בין היתר מהתסמינים הנלווים להפרעת דחק פוסט טראומטית כגון: מצבי חרדה ודיכאון, מחשבות טורדניות על האירוע הטראומטי אותו הם חוו, מצבי רוח משתנים, קשיים בתפקוד וכדומה.

שיטות נפוצות לטיפול בפוסט טראומה

קיימים מספר מודלים טיפוליים המותאמים לצרכי הטיפול בפוסט טראומה, כאשר בין יתר השיטות הטיפוליות הנפוצות ביותר באנשים המתמודדים עם הפרעת דחק פוסט טראומתית נמנות השיטות הבאות:

  • טיפול פסיכו דינמי – טיפול זה הינו טיפול מקיף ומעמיק שמטרתו לאפשר למטופל לעבד (ברמה הרגשית) את החוויה הטראומטית אליה הוא נחשף וכפועל יוצא מכך להבין את השפעותיו של האירוע הטראומתי על חייו ברמה הרגשית. שיטת טיפול זו מותאמת בעיקר לאנשים המתמודדים עם מצבים פוסט טראומתיים הנובעים על רקע פגיעה מתמשכת.
  • טיפול קוגניטיבי-התנהגותי – טיפול זה מיועד בעיקר לצרכי הקלה/הפחתה ונטרולם של אותם סימפטומטיים התנהגותיים הנלווים למצב הפוסט טראומתי. שיטת טיפול זו מסייעת למטופלים באמצעותה לזהות את דפוסי התנהגותם וחשיבתם בכל הנוגע לאירוע הטראומתי והשפעותיו של חייהם, ובכך למעשה להתמודד עם הסימפטומים השונים.