הקשר בין מקריות, שליטה ואיכות חיים

דפנה שם טוב: הקשר בין מקריות, שליטה ואיכות חיים

בחיים כל הזמן קורים דברים. דברים שהם לא בשליטתנו. למשל: מימד הזמן. כולנו מתבגרים ומזדקנים ומשתנים אם נרצה או לא נרצה. ועוד אירועים חיצוניים לנו שאין לנו שליטה עליהם. התנהגויות של אנשים קרובים לנו וחשובים לנו: הורים, בני זוג ילדים. לא תמיד מה שקורה ליקירנו הוא בשליטה שלנו. ולפעמים קורים דברים משמחים ולפעמים קורים דברים פחות משמחים. שמעציבים, שמרגיזים, שמדאיגים. כמובן שגם ברמה המדינית וברמה העולמית מתרחשים דברים שהם לא בשליטתנו, ויש עוד אלפי דוגמאות לדברים שהם לא בשליטתנו.

תחושת נשלטות היא קשה ולא נעימה

למעשה, ככל שאנו נרגיש שאנו נשלטים על ידי כל הדברים הללו שהזכרתי פה, זו תהיה הרגשה מאוד קשה. כי זה אומר שאין לנו מושג איך נרגיש בשעה הבאה ,ביום הבא או בכלל בעתיד. זה אומר שהתרחשויות חיצוניות לנו יקבעו את מצב הרוח שלנו, את איכות חיינו ואם נהיה שמחים ושלווים או מוטרדים וכאובים.

לעומת זאת, ככל שנרגיש שיש לנו שליטה על מה שקורה לנו, כך תחושת הרווחה הפנימית שלנו תהיה ברמה גבוהה וטובה.

אז למעשה איך נחוש תחושת שליטה על חיינו כשיש כל כך הרבה גורמים שהם מחוץ לשליטתנו?

אנחנו יכולים וזה גם כדאי לנו להתחיל לשלוט בחיינו

בעצם אנחנו יכולים לשלוט בחיינו באמצעות המחשבות שלנו, האמונות שלנו והגישה החיובית שלנו לחיים. ומה שישפיע עלינו זה לא המאורעות החיצוניים אלא צורת ההתייחסות האישית שלנו למאורעות האובייקטיביים החיצוניים. לשני אנשים יכול להתרחש אותו אירוע בדיוק, אחד יהיה פסימי לגביו ואחד אופטימי. גישה אופטימית וחיובית יוצרת מציאות שמחה, ממלאה אותנו בתקוה ומרץ ובסופו של דבר, זו היא גם נבואה שמגשימה את עצמה במקרים רבים.

ערכים פנימיים

דבקות בערכים פנימיים ואמונות פנימיות גם יוצרות מוטיבציה ושמחה, שאינה קשורה באירועים חיצוניים. ידוע שאפילו במצבי אסון ומשבר אנשים שהם חדורי מסירות לזולת ונותנים מעצמם הרבה מפיקים מכך הנאה מרובה, למרות המציאות החיצונית הקשה. האני שלנו מורכב מסך כל הדברים שעברנו בחיינו. חוויות התנסויות, רעיונות, מחשבות ותמונות. חשוב שנבין מה מהדברים שעברנו פגע בערכים שלנו, באופטימיות שלנו וביכולת לראות את המציאות במשקפיים ורודות. מה הדברים שפיתחו אצלנו גישה שלילית. תחושת נשלטות ולא שליטה. זה ניתן לשינוי. שינוי אשר יחזיר לנו את האמונה, השליטה בחיינו, והפרשנות החיובית והבונה לאירועי חיינו.

 

נמשיך בעוד קטעים בתחום, על ענייני דיומא כמו החגים ובכלל על נושאים רבים ומגוונים. שלכם: דפנה שם טוב – עד הפעם הבאה!